Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Наш менеджер зв'яжеться з Вами через 15 хвилин

5 причин зареєструвати авторське право

Звісно, ні для кого не секрет, що реєстрація авторського права на твір не є обов’язковою процедурою. Дане положення регламентоване як українським законодавством, так і нормами міжнародних угод. Відсутність обов’язкової реєстрації на твір обумовлена тим, що  авторське право виникає внаслідок факту створення твору. А для виникнення й здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення.

Проте на сьогоднішній день є вагомі причини для того, щоб все-таки зареєструвати авторське право на твір, бути впевненим у їх захищеності та можливості реалізувати деякі майнові права.

Зокрема, реєстрації підлягають такі об’єкти авторського права: музичні, літературні твори, комп’ютерні програми, мобільні додатки, веб-сайти, аудіовізуальні твори; фотографії, креслення, плани, ілюстрації,  карти,  ескізи, драматичні, музично-драматичні, хореографічні твори, створені для сценічного показу, та їх постановки; твори архітектури, містобудування й садово-паркового мистецтва, бази даних, ювелірні вироби, збірники творів, переклади та інші твори.

Детальніше про причини, які вказують на необхідність реєстрації авторського права:

  1. Свідоцтво про реєстрацію авторського права встановлює авторство та наявність у вас авторських прав

Звісно, презумпцію авторства ніхто не відміняв. Тобто, за відсутності доказів іншого, автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору.

Автор для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права (©, ім’я особи, яка має авторське право; рік першої публікації твору). Але, як показує практика, презумпція авторства, не підкріплена свідоцтвом про реєстрацію, має слабкі шанси на сильну позицію у разі оскарження авторства в судовому порядку.

Перш ніж відмовитися від реєстрації авторського права, поставте собі запитання: чи зможете ви без свідоцтва про реєстрацію, у разі виникнення судового спору про авторство, довести факт створення твору, надати належні та допустимі докази того, що ви працювали над твором (чернетки, файли, партитури, покази свідків, публікації, якщо такі були). Звісно, це здається не складним, але чи зможете ви подбати про збереження всіх матеріалів, з якими ви працювали під час створення того чи іншого твору,  чи будуть ці матеріали належними за оцінками суду, чи прийме їх суд  і, головне, – чи повірить у їх достовірність.

Свідоцтво ж про реєстрацію є  саме тим інструментом, який встановлює авторство та ваші авторські права на твір. За наявності Свідоцтва та у разі виникнення спору про авторство, ви позбавляєтеся обов’язку доводити авторство, бо доказ зворотного буде покладено на сторону, що оскаржує факт створення твору.

2. Реєстрація твору встановлює дату створення твору

Особливо даний фактор має вагоме значення для неопублікованих творів. Так, під час реєстрації твору суб’єкт авторського права зазначає назву твору, дату остаточного завершення роботи над твором, відомості про оприлюднення твору (якщо такі є), відомості про автора твору  (прізвище, ім’я, по батькові або псевдонім) та, звісно ж, надає  сам примірник твору.

Видане свідоцтво та внесені до реєстру вищезазначені відомості знімають із суб’єкта авторського права, у разі судового спору, обов’язок доведення факту створення твору на певну дату. Адже вся суть спору про авторство зводиться до того, що кожна сторона доводить, що створила твір раніше.

Тому очевидним фактом є те, що свідоцтво про реєстрацію матиме перевагу над будь-якими іншими доказами створення твору на певну дату. Крім того, не варто забувати про те, що обов’язок доведення зворотного переходить до тієї сторони, що намагається оскаржити дані, які містяться в реєстрі, тобто ця особа повинна буде довести те, що вони недостовірні, не відповідають дійсності.

3. Твір – нематеріальний актив, який необхідно зареєструвати для того, щоб внести до статутного капіталу товариства

Майнові авторські  права є одним із видів вкладів, що може бути передано до статутного капіталу товариства. Для внесення майнових авторських прав до статутного капіталу товариства, необхідно встановити їх вартість. Досить часто для визначення вартості майнових авторських прав, необхідно проводити незалежну оцінку. Наявність свідоцтва про реєстрацію авторського права беззаперечно впливає на встановлення вартості майнового права в бік збільшення. Тому необхідність реєстрації авторського права з метою внесення майнових прав до статутного капіталу товариства є очевидним.

4. Свідоцтво необхідне для припинення порушення авторських прав в мережі Інтернет

У разі незаконного розповсюдження в мережі Інтернет будь-якою особою об’єктів  авторського права, ви маєте право звернутися до власника веб-сайту або веб-сторінки, на якій розміщено твір, із заявою про припинення порушення.

Досить часто при такому зверненні Інтернет-ресурси запитують документальне підтвердження належності майнових авторських прав. Не викликає таке прохання жодних ускладнень, якщо на захист порушених майнових авторських прав виступає юридична особа. У такому разі документом, який підтверджує майнові авторські права на твір, є, наприклад, договір про відчуження або передачу виключних майнових авторських прав.

Ситуація ускладняється, якщо на захист своїх прав виступає фізична особа – автор, який не зареєстрував майнові авторські права на твір. Повірте, що жодна презумпція авторства в даному випадку вам не допоможе, і найшвидше власник веб-сайту відмовить у видаленні контенту у зв’язку з неможливістю документального підтвердження факту наявності у заявника прав, про припинення порушення яких висувається вимога. Тому моя вам порада, якщо ви є противником Інтернет-піратства – не зволікайте з реєстрацією авторських прав на створені твори.

5. За наявності свідоцтва, спадкоємці з легкістю, без проблем зможуть успадкувати майнові авторські права на твори

Знову ж таки, презумція авторства… ніде без неї не обходяться, і всюди її не достатньо…

Підставою для вчинення нотаріусом нотаріальних дій, які б дозволили нащадкам успадкувати майнові авторські права на твори є відповідні документи. Це можуть бути: свідоцтво про реєстрацію авторського права, витяг з державного реєстру про реєстрацію авторського права, довідки видавництв чи організацій колективного управління.

Добре, якщо автор за час свого життя співпрацював з видавництвами чи передавав свої майнові права в колективне управління, і ці організації можуть підтвердити належність в автора тих чи інших майнових прав. Але якщо автор за час свого життя не здійснив реєстрацію авторського права та не передавав свої права жодному видавництву чи організації колективного управління, спадкоємцям буде проблематично успадкувати майнові права автора.

Проблематичність питання пов’язана з тим, що спадкоємцям потрібно буде доводити своє право на спадщину в судовому порядку.

Тому реєстрація авторського права – це вірний шлях до впевненості у захищеності авторських прав на твір!

Замовляйте послугу на реєстрацію авторського права.

© Царик Олеся, 11.02.2019 рік.

Використання опублікованих текстів захищено авторським правом, будь-яке відтворення чи використання без дозволу правовласника сайту заборонено!

Instagram

Facebook