Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Наш менеджер зв'яжеться з Вами через 15 хвилин

Авторські права на веб-сайт

Останнім часом до мене звертається все більше клієнтів із запитаннями, як захистити свій веб-сайт від плагіату, які права виникають при створенні сайту, у кого та як правильно оформити передачу прав на сайт… Тому й виникла ідея написати статтю, в якій з’ясувати  питання  авторського права на веб-сайт.

Короткий екскурс до законодавства

Визначення сайту та деякі питання захисту авторських прав в мережі Інтернет з’явилися в нашому  законодавстві порівняно нещодавно — у 2017 році. Так,  Закон України «Про авторське право і суміжні права» визначає веб-сайт як сукупність даних, електронної (цифрової) інформації, інших об’єктів авторського права і (або) суміжних прав тощо, пов’язаних між собою і структурованих у межах адреси веб-сайту і (або) облікового запису власника цього веб-сайту, доступ до яких здійснюється через адресу мережі Інтернет. Також у Законі з’явилися, хоч і не досить вдалі, на мою думку, визначення деяких понять: власника сайту, власника сторінки, гіперпосилання,  електронної (цифрової) інформації, облікового запису, постачальника послуг хостингу… Але це, звісно, краще, ніж відсутність законодавчого регулювання питань веб-сайтів у розрізі саме авторського права. 

Які ж права на веб-сайт та у кого вони виникають?

Отже, у вас виникла потреба у створенні сайту, ви звертаєтеся до веб-програміста, дизайнера, які будуть розробляти для вас унікальний дизайн сайту; копірайтера, який напише для вас «продающие» тексти. Ви витрачаєте значні кошти, сили, час на створення, наповнення свого неповторного, оригінального сайту.

У результаті творчої роботи веб-програміста, дизайнера, копірайтера виникають об’єкти авторського права: у веб-програміста – на програмний код, можливо структуру сайту, у дизайнера – на дизайн сайту, створені логотипи, ілюстрації, у копірайт ера —  на написані тексти. У даному випадку важливо виокремити кожен елемент (об’єкт авторського права) та чітко встановити, хто є автором того чи іншого твору.

Адже сайт, в першу чергу,  – це складений, структурований об’єкт, який, окрім наявності програмного коду, може містити в собі наступні об’єкти інтелектуальної власності: тексти, літературні твори, статті, зображення, логотипи, музичні твори, фонограми, відео, торгові марки, бази даних, карти, плани та ще багато інших об’єктів.

Перераховані вище об’єкти інтелектуальної власності можуть бути як спеціально створені для використання на веб-сайті, так і  придбані для такого використання на підставі відповідних ліцензійних договорів.

Як захистити авторські права на сайт?

Дуже важливо ще на етапі замовлення розробки веб-сайту подбати про всі можливі варіанти та елементи його захисту. Я рекомендую своїм клієнтам такий алгоритм:

По-перше, перед початком роботи над розробкою сайту потрібно підписати з усіма учасниками процесу (програмістом, дизайнером, копірайтером) договори-замовлення на виконання робіт та передачі (відчуження) виключних майнових авторських прав на створені об’єкти авторського права. Не забувайте про головне правило – чітко виокремити об’єкти авторського права, створені кожним учасником розробки сайту, вказати ці об’єкти в актах прийому передачі та здійснити їх фактичну передачу.

По-друге, наступним елементом захисту авторських прав на створений веб-сайт є його реєстрація. Реєструємо програмну частину сайту, що допоможе захистити його код. Також реєстрації підлягають складові частини сайту: тексти, зображення, відео, дизайн…

Ще одним із елементів захисту веб-сайту є його доменне ім’я. Я раджу своїм клієнтам реєструвати доменне ім’я як торгову марку, оскільки власнику торгової марки будуть належати виключні майнові права на використання торгової марки в доменному імені. А в результаті, це захистить вас від конкурентів, які не зможуть скористатися вашими надбаннями та отримати від вашої інтелектуальної власності прибуток. І це був третій елемент захисту вашого сайту.

Найбанальніший та найпростіший елемент захисту вашого веб- сайту – це знак охорони авторського права ©. При використанні знаку необхідно зазначити ім’я особи, яка має авторське право та рік першої публікації (якщо сайт постійно доповнюється, рекомендую ставити рік першої публікації та рік на дату розміщення контенту на сайті), та заборону про використання будь-якого контенту з сайту без вашого дозволу. Але погодьтеся, що використання лише знаку для захисту вашого веб-сайту буде не достатньо. На жаль, на сьогоднішній день мало правосвідомих, обізнаних осіб,  які чітко усвідомлюють і розуміють, що мережа Інтернет – це не полиця з безкоштовними, нікому не потрібними речами, і що без дозволу їх не можна чіпати. Але можливо, когось знак охорони авторського права і зупинить.

Ваш веб-сайт буде дійсно неприступним для піратів лише в разі виконання всього комплексу заходів для захисту. Для цього зв’яжіться зі мною, я подбаю про підготовку та виконання всіх елементів, а ви будете впевнені в захищеності авторських прав на ваш веб-сайт.

Коментарі залишайте на https://www.facebook.com/TsarikOlesyaIP/

© Царик Олеся, 21.02.2019 рік.

Використання опублікованих текстів захищено авторським правом, будь-яке відтворення чи використання без дозволу правовласника сайту заборонено!

Instagram

Facebook