Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Наш менеджер зв'яжеться з Вами через 15 хвилин

Комп’ютерна програма як об’єкт авторського права. Реєстрація комп’ютерної програми

Комп’ютерна програма як об’єкт авторського права. Реєстрація комп’ютерної програми

Кожного дня в світі створюються сотні комп’ютерних програм, мобільних додатків. Одні створюються з метою зробити наше життя простішим, інші – з метою розважити, навчити, допомогти, інформувати…, але спільним для кожної комп’ютерної програми є те, що вона виступає об’єктом інтелектуальної власності та захищається авторським правом.

Відповідно до Закону України «Про авторське право і суміжні права» комп’ютерна програма визначається як набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп’ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об’єктному кодах).

Комп’ютерні програми відповідно до чинного українського та міжнародного законодавства охороняються як літературні твори. Така охорона поширюється на комп’ютерні програми незалежно від способу чи форми їх вираження. Для належного захисту комп’ютерної програми раджу застосовувати комплексний підхід:

1. реєстрація комп’ютерної програми як об’єкта авторського права;

2. реєстрація назви комп’ютерної програми як торгової марки.

Реєстрація комп’ютерної програми як об’єкта авторського права

Автор (автори) комп’ютерної програми (мобільного додатка) для засвідчення авторства на оприлюднену чи не оприлюднену програму у будь-який час протягом строку охорони авторського права може зареєструвати своє авторське право на комп’ютерну програму у відповідних державних реєстрах. Станом на сьогодні реєстр об’єктів авторського права веде Міністерство економічного розвитку та торгівлі України (Мінекономрозвитку).

Реєстрація комп’ютерної програми (мобільного додатка), як і будь-якого об’єкта авторського права, здійснюється на добровільній основі. Тобто, лише ви вирішуєте, чи засвідчувати авторство свого творчого доробку.

Для реєстрації необхідно подати до Мінекономрозвитку наступні документи:

 • заяву, викладену українською мовою, що складається за формою, затвердженою Мінекономрозвитку;
 • примірник комп’ютерної програми — у вигляді вихідного тексту (фрагментів вихідного тексту) програми в обсязі, необхідному для її ідентифікації. Заявник самостійно вирішує, які фрагменти вихідного тексту комп’ютерної програми подати на реєстрацію, та має право вилучати з поданих фрагментів вихідного тексту місця, які, на його думку, не слід висвітлювати;
 • документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення твору (якщо таке було);
 • документ про сплату збору за підготовку до реєстрації авторського права на твір або копія документа, що підтверджує право на звільнення від сплати збору;
 • документ про сплату державного мита за видачу свідоцтва або копія документа, що підтверджує право на звільнення від сплати мита за видачу свідоцтва;
 • довіреність, оформлену в установленому порядку, якщо заявка від імені автора подається довіреною особою;
 • документ, що засвідчує перехід у спадщину майнового права автора (якщо заявка подається спадкоємцем автора);
 • настанова (інструкція) щодо використання  комп’ютерної програми.

Подана на реєстрацію заявка та документи розглядаються Мінекономрозвитку, у зв’язку з чим приймається рішення про реєстрацію авторського права на комп’ютерну програму та видається свідоцтво установленого державою зразка.  

Реєстрація назви комп’ютерної програми як торгової марки

Окрім реєстрації комп’ютерної програми як об’єкта авторського права, додаткового захисту програмі може надати реєстрація назви комп’ютерної програми як торгової марки.

Для реєстрації назви комп’ютерної програми як торгової марки необхідно оформити та подати до Державного підприємства «Інститут інтелектуальної власності України» (Укрпатент) наступні документи:

 • заявка (що оформляється згідно вимог, встановлених ст. 7 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» та Правилами складання, подання та розгляду заявки на видачу свідоцтва на знак для товарів і послуг, затвердженими наказом Державного патентного відомства України № 72 від 20.08.97);
 • довіреність, оформлену в установленому порядку, якщо заявка подається довіреною особою;
 • документ про сплату збору за подання заявки.

Таким чином, реєстрація авторського права на комп’ютерну програму та реєстрація назви комп’ютерної програми як торгової марки дає можливість отримати охоронні документи: свідоцтво про реєстрацію авторського права та свідоцтво про реєстрацію торгової марки, які стануть беззаперечними документами щодо засвідчення авторства та дієвим засобом захисту в разі неправомірного використання іншими особами.

Для оформлення документів на реєстрацію комп’ютерної програми як об’єкта авторського права та  реєстрації назви комп’ютерної програми як торгової марки, чи отримання консультації —  зв’яжіться зі мною.

© Царик Олеся, 24.06.2019 рік.

Використання опублікованих текстів захищено авторським правом, будь-яке відтворення чи використання без дозволу правовласника сайту заборонено!

Instagram

Facebook