Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Наш менеджер зв'яжеться з Вами через 15 хвилин

Океан Ельзи, Бумбокс, попурі, авторське право на святкуванні Дня Незалежності України.

Океан Ельзи, Бумбокс, попурі, авторське право на святкуванні Дня Незалежності України.

Пісенний номер у жанрі попурі, що був виконаний відомими українськими артистами на заході, присвяченому святкуванню Дня Незалежності України, закінчився гучним скандалом щодо порушення авторських прав гурту Океан Ельзи та Бумбокс.

Тому хочу детально розглянути дану ситуацію з позиції Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Попурі

Музичні твори, що увійшли до складу концертної частини святкування Дня Незалежності, були виконані в жанрі попурі. Закон України «Про авторське право і суміжні права» визначає попурі як музичний або інший твір, який є творчим підбором і розташуванням уривків інших правомірно оприлюднених творів або який імітує творчий стиль інших авторів чи виконавців.

Норма статті 21 Закону України «Про авторське право і суміжні права» передбачає, що без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов’язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається використання правомірно оприлюднених музичних творів для створення на їх основі іншого твору в жанрі попурі.

Таким чином, визначальним для застосування 21 статті Закону України «Про авторське право і суміжні права», яка передбачає право використовувати музичні твори в жанрі попурі без дозволу автора, є обов’язкове дотримання умов зазначення імені автора і джерела запозичення.

Авторське право на святкуванні Дня Незалежності України

Як ми можемо спостерігати, музичний номер-попурі під час святкування Дня Незалежності України не було протитровано іменами авторів музичних творів, натомість було зазначено лише назву пісні та дату її оприлюднення. Не було титрів із зазначенням імен авторів музичних творів, що увійшли до попурі і після публічного сповіщення заходу, присвяченого святкуванню Дня Незалежності України.

Оскільки імен авторів музичних творів не було зазначено, то, звісно, є підстави стверджувати про порушення немайнових авторських прав авторів музичних творів, що увійшли до попурі.

Так, ст.14 Закону України «Про авторське право і суміжні права» регламентує, що автор має право вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора за будь-якого публічного використання твору, якщо це практично можливо.

Знову ж таки, в даній нормі є умова – зазначення імені автора, якщо це практично можливо. Чи було практично можливо зазначити імена авторів музичних творів, що увійшли до складу попурі під час публічного сповіщення святкування Дня Незалежності на ТВ? Так! Адже назви музичних творів і рік їх оприлюднення було практично зазначити!

Отже, пісенний номер у жанрі попурі, що пролунав на заході, присвяченому святкуванню Дня Незалежності України, було виконано з порушенням немайнового авторського права авторів музичних творів – права зазначення імені під час публічного сповіщення на ТВ.

Дана обставина дає право на захист порушених авторських прав, зокрема, на право звернутися до суду та вимагати виплату компенсації (відшкодування збитків, стягнення доходу), відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Щодо порушення інших прав інтелектуальної власності, які були допущені в музичному номері на святкуванні Дня Незалежності України, то варто зробити припущення, що деякі музичні твори, що увійшли до складу попурі, зазнали певної переробки – аранжування. Але наголошу, що це лише припущення, яке в разі судового спору буде підтверджене або спростоване судовою експертизою.

Ще одним порушенням в музичному номері на святкуванні Дня Незалежності України є порушення прав виконавців. Так, не менш важливим серед іншого є зазначення поряд з іменем авторів музичних творів імен артистів, які безпосередньо виконували твори під час святкування. Адже виконавцю, як власнику суміжних прав, також належать немайнові суміжні права, серед яких є право вимагати, щоб його ім’я або псевдонім зазначалися чи повідомлялися у зв’язку з кожним його виступом, записом чи виконанням (у разі, якщо це можливо). Чи будуть висувати претензії артисти, що виконали твори під час заходу Дня Незалежності на предмет порушення їх немайнового суміжного права  — права вимагати зазначення імені? Думаю – ні. Причини цілком очевидні.

Хочеться зауважити, що для автора завжди було і залишається право зазначатися автором твору —  найважливішим авторським правом, подекуди важливішим за отримання авторської винагороди. Тому прикро усвідомлювати, що права інтелектуальної власності нехтуються на такому рівні. Чи будуть пред’являти позови Океан Ельзи, Бумбокс та, можливо, інші автори творів – будемо спостерігати. Але відповідна реакція з боку порушників на цю неприйнятну ситуацію повинна бути до пред’явлення позовів  щодо порушення авторських прав від авторів.

© Царик Олеся, 25.08.2020 рік.

Використання опублікованих текстів захищено авторським правом, будь-яке відтворення чи використання без дозволу правовласника сайту заборонено!