Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Наш менеджер зв'яжеться з Вами через 15 хвилин

Право інтелектуальної власності акторів, виконавців

Черговий раз під час спілкування з актором про інтелектуальну власність, творчість  чую здивоване запитання: «Я ж не автор… я  актор, які в мене можуть бути права інтелектуальної власності?». А реакція на мою відповідь про те, що актор також своєю працею створює результат інтелектуальної власності, виглядає ще здивованішою. Тому пропоную розібратися, яке ж право  інтелектуальної власності виникає в акторів, виконавців у результаті професійної діяльності.

Виконання — інтелектуальна власність

Головною діяльністю актора, виконавця є виконання творів.

Виконання – це суміжне право актора (театру, кіно), співака, музиканта, танцюриста або іншої особи, яка виконує роль, співає, читає, грає на музичному інструменті, танцює чи будь-яким іншим чином виконує твори. Суміжне право  на виконання – це право інтелектуальної власності, яке захищає права артистів, виконавців.

Суміжні права на виконання залежні від авторських прав, тому що виникають лише в результаті виконання твору актором-виконавцем. Звісно, не всі об’єкти авторського права підлягають виконанню. Заразом, деякі об’єкти авторського права створюються авторами для виконання акторами, співаками, танцюристами (музичні твори, драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні твори).

Тобто, виконавець реалізує твір, надає йому нової форми вираження, при цьому виконавець виступає посередником між автором та глядачем, слухачем. І тільки виконання дозволяє цілком оцінити такі твори, як: музичні, драматичні, музично-драматичні, хореографічні. Актор через своє виконання доносить до глядача, слухача ідею, задум, мету автора твору. 

Актор, граючи роль,  артист, виконуючи музичний твір, здійснює свій творчий вклад у процес виконання твору: певним чином рухається, залучає міміку, жести, темп та гучність вимови, голос, зовнішність, своє ім’я (в тому числі сценічне), тобто, елементи артистичної діяльності, які належать саме конкретному актору, виконавцю.

Актор, виконавець, так які і будь-який автор-творець, у своїй діяльності використовує притаманні тільки йому оригінальні елементи, характеристики, які в сукупності і становлять його особистість як актора, виконавця, який має свій стиль, образ, який не можливо сплутати з іншим.

Суміжне право на виконання виникає внаслідок факту виконання твору та не вимагає здійснення будь-яких формальностей. В артиста, виконавця виникають немайнові права виконавців та майнові права виконавців.

Немайнові права виконавця

Виконавцеві твору належать такі особисті немайнові права:

  • вимагати визнання того, що він є виконавцем твору;
  • вимагати, щоб його ім’я або псевдонім зазначалися чи повідомлялися у зв’язку з кожним його виступом чи виконанням, у разі, якщо це можливо (зазначення імені на афіші, програмці, в рекламі, оголошення перед виступом, у тирах  до або після трансляції твору);
  • вимагати забезпечення належної якості запису його виконання і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій суттєвій зміні, що може завдати шкоди його честі й репутації.

Майнові права виконавця

Майновим правом виконавців є їх виключне право використовувати, дозволяти, перешкоджати чи забороняти іншим особам використання виконання, способами визначеними чинними законодавством України в сфері авторського права та суміжних прав (публічне сповіщення незафіксованого виконання (прямий ефір); фіксацію у фонограмах чи відеограмах раніше незафіксованого виконання; відтворення виконання; розповсюдження виконання, зафіксованого у фонограмі чи відеограмі тощо).

Майнові права виконавців можуть передаватися (відчужуватися) іншим особам на підставі договору, в якому визначаються спосіб використання виконання, розмір і порядок виплати винагороди, термін дії договору й використання виконання, територія, на яку розповсюджуються передані права. Майнові права виконавців охороняються протягом 50-ти років від дати першого запису виконання. Особисті немайнові права виконавців охороняються безстроково.

Гадаю, що після прочитання цієї статті, у вас  не виникне сумніву в тому, що актори, виконавці також є суб’єктами інтелектуальної власності (суб’єктами суміжних прав), і що дотримання та захист їхніх прав є не менш важливим, як дотримання та захист прав інших суб’єктів інтелектуальної власності.

З питань захисту, представництва чи договірної роботи щодо створення, передачі суміжних прав на виконання акторів та інших виконавців зв’яжіться зі мною.

Коментарі залишайте на https://www.facebook.com/TsarikOlesyaIP/

© Царик Олеся, 05.03.2019 рік.

Використання опублікованих текстів захищено авторським правом, будь-яке відтворення чи використання без дозволу правовласника сайту заборонено!

Instagram

Facebook