Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Наш менеджер зв'яжеться з Вами через 15 хвилин

Роялті – що це таке?

Роялти - що це таке?

Топ номер 1 питання, яке доводиться чути від клієнтів: роялті – що це таке? Тому давайте «розкладемо все по поличках» і з’ясуємо, що таке роялті, як воно виникає, як формується розмір роялті, де його отримати?

Роялті – це… винагорода

Роялті – це винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності: музичного твору, фільму, фотографії, літературного твору, твору мистецтва або науки, комп’ютерної програми, виконання, фонограми, винаходу, торгової марки, загалом, всіх об’єктів права інтелектуальної власності.

Виплата винагороди за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності може здійснюватися у формі одноразового (паушального) платежу або періодичних відрахувань за кожний проданий примірник чи кожне використання твору (роялті), або комбінованих платежів.

Таким чином, роялті – це періодичний платіж у формі фіксованого відсотка від вартості проданого примірника твору (чи іншого об’єкта інтелектуальної власності) або у формі фіксованої ставки (суми) винагороди.

Як виникає роялті

Роялті виникає на підставі укладеного ліцензійного договору та внаслідок використання об’єкта права інтелектуальної власності третьою особою – користувачем.  Такі ліцензійні договори можуть укладатися безпосередньо між суб’єктом інтелектуальної власності та користувачем або користувачем та організацією колективного управління, яка управляє майновими правами суб’єкта інтелектуальної власності.

Істотними умовами ліцензійного договору на право використання об’єкта права інтелектуальної власності є: вид ліцензії (виключна, невиключна), сфера використання об’єкта права інтелектуальної власності (конкретні права, що надаються за договором, способи використання зазначеного об’єкта, територія та термін, на які надаються права, тощо), розмір, порядок і терміни виплати плати за використання об’єкта права інтелектуальної власності.

Тобто, роялті ви отримаєте саме за певну обмежену істотними умовами ліцензійного договору сферу використання об’єкта інтелектуальної власності. Це, наприклад, може бути невиключна ліцензія на публічне виконання музичного твору, надана на строк одного календарного року на територію України, за яку договором встановлено виплату роялті у вигляді щоквартальних фіксованих сум винагороди.

Розмір роялті

Як ми вже встановили, розмір і порядок виплати роялті за використання об’єкта права інтелектуальної власності встановлюються в ліцензійному договорі з користувачем.

Розмір роялті може встановлюватися за домовленістю сторін договору на право використання об’єкта права інтелектуальної власності.

Також станом на дату підготовку статті законодавством встановлені мінімальні ставки авторської винагороди за публічне виконання, показ, публічне сповіщення, ретрансляцію творів науки, літератури і мистецтва; відтворення, опублікування творів, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, творів образотворчого мистецтва, творів архітектури тощо. Детальний перелік та порядок застосування мінімальних ставок роялті встановлений Постановою КМУ від 18 січня 2003 р. № 72 «Про затвердження мінімальних ставок винагороди (роялті) за використання об’єктів авторського права і суміжних прав» та реалізується через механізм колективного управління майновими авторськими правами.

Де отримати роялті

Якщо ви управляєте своєю інтелектуальної власністю самостійно, то відповідно, надаючи дозвіл на право використання об’єкта інтелектуальної власності користувачу,  отримаєте роялті від користувача.

У разі, якщо вашими правами управляє організація колективного управління (ОКУ), чи ви передали свої виключні майнові авторські права до музичного видавництва, то роялті за використання користувачами об’єктів інтелектуальної власності, ви будете отримувати від ОКУ чи музичного видавництва.

Отже, ми розглянули загальні поняття «роялті», для роз’яснень конкретно вашої ситуації щодо роялті, мінімізації його втрати, зв’яжіться зі мною.

© Царик Олеся, 11.12.2019 рік

Використання опублікованих текстів захищено авторським правом, будь-яке відтворення чи використання без дозволу правовласника сайту заборонено

Instagram

Facebook