Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Наш менеджер зв'яжеться з Вами через 15 хвилин

Захист авторських прав на фотографію

Захист авторських прав на фотографію

Сьогодні фотографія, фотоапарат є важливими та невід’ємними елементами, інструментами життя сучасної людини. Складно навіть уявити день без створення бодай єдиної фотографії. Звісно, не всі фотографії, які ми створюємо є об’єктами авторського права, і це окрема тема. Сьогодні розглянемо питання захисту авторських прав на фотографію, яка є саме твором згідно законодавства та підлягає захисту авторським правом.

Укладення договорів – як запобіжний захід порушення авторських прав на фотографію

Якщо створення фотографії здійснюється фотографом на замовлення, то перед тим, як приступити до виконання робіт зі створення фотографії, необхідно укласти відповідний договір-замовлення, в якому слід врегулювати, окрім іншого, питання розподілу, передачі майнових авторських прав на створені на замовлення фотографії між замовником та фотографом.

Немайнові авторські права на створену на замовлення фотографію належатимуть фотографу у будь-якому випадку (до немайнових авторських прав належить: право фотографа називатися автором фотографії, право вимагати збереження цілісності фотографії). За загальним правилом, встановленим законодавством, майнові права інтелектуальної власності  на фотографію, створену на замовлення, належатимуть фотографу та замовнику спільно, якщо інше не буде встановлено договором. Тому якщо ви бажаєте все-таки  по-іншому врегулювати питання належності майнових авторських прав на фотографію, подбайте про укладання договору на відповідних умовах.

Таким чином, укладання договору при створенні фотографії на замовлення убезпечить як фотографа, так і замовника від несподіванок у вигляді незаконного використання, оскільки в договорі буде чітко визначено порядок використання фотографії кожною зі сторін, чи навпаки, відсутність права на використання фотографії у фотографа.

Більш детально про важливі аспекти договору замовлення читайте в нещодавній статті: «Фотографія, створена на замовлення».

Технічні способи захисту фотографії від порушення авторських прав

Перед початком робити з фотоапаратом раджу його авторизувати: здійснити введення особистих даних в налаштуваннях приладу, зокрема: прізвище, ім’я, по батькові, дату, час, якщо є технічна можливість, додайте ще інформацію, за допомогою якої вас з легкістю можна буде ідентифікувати як автора фотографії (паспортні дані, ідентифікаційний код, адресу вашого веб-сайту).

У разі передачі будь-кому фотографії, чи розповсюдження в Інтернеті, обріжте незначну частину фотографії (вистачить навіть декілька міліметрів). Цей трюк з легкістю допоможе довести в судовому порядку авторство, адже у вас буде цілісний твір, а в порушника ваших прав – ні. Також не передавайте третім особам фотографії у форматі RAW.

Під час розповсюдження фотографії в мережі Інтернет зазначайте своє ім’я, знак захисту авторських прав та дату публікації, наприклад: © Царик Олеся, 03.04.2019 рік. Також важливим елементом технічного захисту ваших фотографій є нанесення водяних знаків, голограм (як видимих, так і невидимих).

Реєстрація авторських прав на фотографію

Авторське право на фотографію, як і будь-якого іншого твору, виникає з моменту факту її створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей (ч.2 ст.11 Закону України «Про авторське право і суміжні права»).

Але важливість та необхідність реєстрації авторського права на фотографію зумовлена щонайменше п’ятьма причинами реєстрації твору, коротко про які нагадаю: 1. свідоцтво про реєстрацію авторського права встановлює авторство та наявність у вас авторських прав; 2. реєстрація твору встановлює дату створення твору; 3. твір – нематеріальний актив, який необхідно зареєструвати для того, щоб внести до статутного капіталу товариства; 4. свідоцтво про реєстрацію необхідне для припинення порушення авторських прав в мережі Інтернет; 5. при наявності свідоцтва спадкоємці з легкістю, без проблем зможуть успадкувати майнові авторські права на твори. Більш детально про причини необхідності реєстрації фотографії читайте в статті: «5 причин зареєструвати авторське право».

Усі вище описані способи є елементами захисту, які убезпечать фотографа чи правовласника від потенційно можливих порушень та допоможуть відновити справедливість у разі порушення авторських прав.

Досудовий та судовий захист авторських прав на фотографію

Якщо ви все-таки стали жертвою порушення авторських прав на фотографію, не варто «закривати» на це очі, опускати руки та не вживати заходів з відновлення або припинення порушення. На сьогоднішній день є багато дієвих та ефективних способів відновлення або припинення порушення.

Так, якщо вашою метою є відновлення порушених авторських прав шляхом, наприклад, виплати винною особою грошової компенсації, вам, у першу чергу, необхідно звернутися до юриста, який допоможе забезпечити збереження всіх доказів та проведення відповідних фіксацій правопорушення.

Я завжди рекомендую своїм клієнтам, які бажають відновлення порушених прав, здійснити досудове врегулювання спору шляхом пред’явлення до порушника претензії з вимогою виплати бажаної суми компенсації. Як показує практика, застосування досудової процедури врегулювання спору є ефективним та дієвим способом відновлення порушених прав, адже претензійна процедура порівняно  з судовим вирішенням спору займає від двох тижнів до двох місяців, що значно дозволяє зекономити клієнту на судових  витратах та оплати роботи юриста.

Якщо метою захисту авторських прав на фотографію є припинення порушення, то раджу застосовувати процедуру блокування контенту (YouTube, Facebook), припинення порушення за зверненням у порядку, визначеному статтею 52-1 Закону України «Про авторське право і суміжні права», за допомогою використання DMCA (Digital Millennium Copyright Act — Закон про авторське право в цифрову епоху, США), що допоможе видалити контент, на який порушено авторські права з індексу Google та інших сервісів компанії (YouTube, Google Play).

У будь-якому випадку вибір способу захисту авторських права на фотографію, залишається за вами, а його реалізація  — за мною)). За додатковими питаннями щодо захисту авторських прав на фотографію зв’яжіться зі мною.

© Царик Олеся, 10.04.2019 рік.

Використання опублікованих текстів захищено авторським правом, будь-яке відтворення чи використання без дозволу правовласника сайту заборонено!

Instagram

Facebook