Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Наш менеджер зв'яжеться з Вами через 15 хвилин

УКЛАДАТИ ДОГОВІР ЗІ СТУДІЄЮ ЗВУКОЗАПИСУ?

Укладати договір зі студією звукозапису?


Пісня написана/ куплена, до хіта залишився один крок – запис у студії звукозапису. Ви вже навіть знайшли супер студію з супер аранжувальником, домовилися про всі деталі запису, оплату. А чи не забули ви перед початком роботи над фонограмою укласти договір зі студією звукозапису?

Який договір?

Ви – замовник. Студія – виконавець. Договір – замовлення. Усе просто. Головне — належним чином прописати в договорі умови про інтелектуальну власність. Також важливо укласти договір замовлення до початку роботи із запису фонограми.

У договорі потрібно передбачити наступні умови:

 1. предмет договору. Що саме буде робити студія: виключно запис фонограми (технічна робота) чи аранжування (творча робота) та запис фонограми;
 2. строк виконання роботи;
 3. оплата за виконану роботу (повна передоплата, поетапна оплата, оплата після виконання роботи);
 4. питання належності майнових суміжних прав на фонограму (кому будуть належати майнові суміжні права на фонограму: замовнику, студії чи спільно замовнику та студії);
 5. відповідальність за несвоєчасне виконання роботи.

Уклавши договір, і ви, і студія отримаєте чітку інструкцію та уникнете неприємних ситуацій щодо несвоєчасного, неналежного виконання роботи зі створення фонограми. А ще в договорі буде врегульовано питання належності інтелектуальної власності на фонограму.

Інтелектуальна власність

У результаті виконання вашого замовлення (виробництва фонограми) у студії звукозапису виникає інтелектуальна власність – суміжне право на фонограму.

Тобто, з моменту створення фонограми студія є суб’єктом суміжних прав, якому належать виключні майнові права на фонограму. Студія, як суб’єкт суміжних прав, має виключне право на використання фонограми і виключне право дозволяти чи забороняти іншим особам:

 • відтворення у будь-якій формі і будь-яким способом;
 • розповсюдження серед публіки шляхом першого продажу або іншої передачі права власності;
 • комерційний прокат;
 • публічне сповіщення фонограм через будь-які засоби зв’язку таким чином, що будь-яка особа може отримати до них доступ з будь-якого місця і в будь-який час за їх власним вибором;
 • будь-яку видозміну фонограм;
 • ввезення на митну територію України з метою їх поширення серед публіки.

Отже, якщо ви замовили у студії звукозапису виробництво фонограми, але не уклали письмовий договір, то власником прав на фонограму буде студія звукозапису. А це свідчить про те, що виключно студія отримуватиме винагороду за комерційну реалізацію музичного твору (в частині винагороди за фонограму).

Види договорів

Визначальним фактором належності виключних майнових прав на фонограму є оплата за виконання роботи студії звукозапису зі створення фонограми.

Можемо умовно виділити три види договору:

 1. Договір, згідно якого всі права належатимуть замовнику. У такому випадку замовник повністю оплачує витрати студії звукозапису за виконання робити з виробництва фонограми.
 2. спільно студії звукозапису та замовнику. У договорі визначається частка прав на фонограму та залежить від оплати витрат студії звукозапису за виконання робити з виробництва фонограми. Наприклад, якщо замовник оплачує 50% витрат, то відповідно, отримає 50% майнових прав на фонограму.
 3. Договір, згідно якого права належатимуть студії. Усі матеріальні витрати на виробництво фонограми бере на себе студія звукозапису. У такому випадку цілком справедливо, що виключні майнові права на фонограму залишаються за студією звукозапису. Такі кейси наразі є непоодинокими.

Звісно, тільки вам обирати модель співпраці зі студією звукозапису. Тому, якщо бажаєте володіти виключними майновими правами на фонограму, моя вам порада – не нехтуйте договором зі студією звукозапису. Не сподівайтеся на «дружні» відносини  чи усні домовленості, бо надто часто, коли мова заходить про гроші, дружба зникає, а про домовленості забувають… Є договір – є права, нема договору – немає прав.

Замовляйте будь-який договір, під будь-яку модель співпраці зі студією звукозапису зручним для вас способом (за формою, Viber, Telegram, WhatsApp).

Про інші питання суміжних прав у статтях:

Фонограма – об’єкт суміжного права

Про суміжні права

Виконавець та його суміжні права на виконання

© Царик Олеся, 12.10.2021 рік.

Використання опублікованих текстів захищено авторським правом, будь-яке відтворення чи використання без дозволу правовласника сайту заборонено!

Instagram

Facebook